Yapay Tatlandırıcılar ve Sağlık

Yapay tatlandırıcılar kronik ve yüksek dozda kullanıldıklarında ciddi metabolik rahatsızlık oluşturabilecek potansiyele sahiptirler. Laboratuar çalışmalarında gebelerde plasentayı geçtikleri gözlemlendiğinden dolayı, hamilelerde kullanımı çok güvenli değildir. Ciddi rahatsızlıklar bir yana, bu tür ürünler belirtilen ölçülerin üzerinde kullanıldığında gündelik rahatsızlıklar da yaratabilmektedir. Bu nedenle dozların dikkatle ayarlanması gerekmektedir.

Türk Gıda Kodeksi tarafından hangi üründe ne kadar tatlandırıcı kullanılacağı belirlenmiştir. Gıdanın ambalajında kullanılan tatlandırıcı ve tatlandırıcının miktarı belirtilmelidir. Fakat çoğu ürünün ambalajında yapay tatlandırıcı olduğu belirtilmekte, miktarı belirtilmemektedir. Bu nedenle gıda seçimi yaparken güvenilir markalar tercih edilmelidir.

Tatlandırıcılar Kansere Neden Olur mu?

Yapay tatlandırıcılar ile ilgili yapılan ilk çalışmalarda sakarinin deney hayvanlarında mesane kanserine sebep olduğu ile ilgili bulgular ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar sonucunda yapay tatlandırıcılar ve kanser riski hakkında sorular sorulmaya başlanmıştır. Tatlandırıcılar ile ilgili karsinojenite çalışmaları hız kazanmış, ulaşılan sonuçlar tatlandırıcıların kansere sebebiyet verdiğinin açık bir kanıtı olamamıştır. Benzer şekilde, diğer FDA onaylı tatlandırıcılar ile ilgili yapılan çalışmalarda kanser ve tatlandırıcı kullanımı arasında bir ilişki bulunamamıştır.

Tatlandırıcılar
Yapay Tatlandırıcılar ve Sağlık
Yapay Tatlandırıcılar – Sakarin (E954)
Yapay Tatlandırıcılar – Aspartam (E951)
Yapay Tatlandırıcılar – Asesülfam-K (E950)
Yapay Tatlandırıcılar – Sukraloz (E955)
Yapay Tatlandırıcılar – Siklamat (E952)

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın