Tam Buğday Ekmeği ve Sağlığa Yararları

Tam buğday ekmeği buğday tanesinin tüm kısımlarının kullanılmasıyla elde edilen ekmektir. Buğdayın tamamı kullanılarak vitamin, mineral ve bitki kimyasalları gibi faydalı maddeler ekmeğin içeriğine dahil edilir.

Buğday; endosperm, kepek ve öz (ruşeym) kısmından oluşur. Unun kaynağı olan endosperm tanenin %83’ünü oluşturur. Kepek kısmı buğdayın % 14,5’ini oluşturur. Beyaz un elde etmek için, kepek öğütme sırasında uzaklaştırılır ve ayrılan kepek genelde yem olarak kullanılır. Kalan % 2,5’lik kısım özdür. Yüksek yağ içeriğine sahip olan öz öğütme sırasında undan ayrılır.

Beyaz ekmek elde etmek için buğdayın yüksek nişasta içeriğine sahip olan endosperm kısmı kullanılır, öz ve kepek kısmı uzaklaştırılır. Tam buğday ekmeğinde iste buğdayın tüm kısımları ekmek içeriğine dahildir.

Kül gıdalarda mineral madde ve tuz içeriğinin bir göstergesidir.

Tabloda görüldüğü gibi beyaz ekmek yapımında kullanılan endosperm kısmına göre diğer tabakalar daha zengin besin içeriğine sahiptir. Yapılan çalışmalarda tam buğday unu kullanılan ekmeğin kalsiyum içeriğinde %117, çinkoda %100, demirde %300, magnezyumda %115, B1’de %45-55 ve B2’de %100, B6 vitamini %110-195 ve niasinde %45-55 oranında artış gözlenmiştir.

Tam Buğday Ekmeği Tüketmenin Sağlığa Yararları

Tam tane hububatlar birçok besin ögesinin kaynağıdır ve çeşitli mekanizmalarla sağlığa yararlı etkileri gösterilir.

Kilo Kontrolü

Tam buğday ekmeğinin yüksek orandaki lif içeriği doygunluk hissi sağlar ve tüketilen gıda miktarını azaltır. Tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe göre 4 kat fazla lif içerir. Ayrıca tam tahıllı ekmekler beyaz ekmeğe göre daha az kalori değerine sahiptir.

Diyabet

Diyette dengeli olarak tam tane hububat tüketimi şeker hastalığının gelişme riskini azaltır. Diyet lifi karbonhidrat emilim hızının azalmasına yardımcı olur ve diyetteki karbonhidrata uygun insülin karşılığını destekler. Özellikle yulaf ve arpa çözünür diyet lifi açısından zengin hububatlardır.

Kalp Sağlığı

Kepek ve ruşeymde kalp hastalıkları riskini azaltan iz mineraller, sağlıklı yağlar, çeşitli bitki kimyasalları bulunur. Ayrıca tam tane hububatlarda bulunan diyet lifi, beslenme ile alına kolesterolün emilimini azaltır.

Kanser

Tam tane hububatlarda bulunan antioksidanlar ve bitki östrojenleri ve selenyum gibi iz mineraller, çeşitli kanser tiplerinin gelişimini ya da ilerlemesini engelleyebilir.

Kolon Sağlığı

Tam tane hububatlarda bulunan çözünür olmayan diyet lifi kabızlığı önler ya da tedavi eder. Ayrıca hem çözünür, hem de çözünür olmayan lif, kolon kanseri riskinin azaltılmasına da yardımcı olur.

 

Önemli Not: Kepekli ekmekler ile tam tahıllı ekmekler birbirinden farklıdır. Kepekli ekmek, beyaz una buğdayın ikinci kepeğinin daha fazla katılması ile elde edilir. Kepek ekmeğinde %30 oranında kepek varken, tam buğday ekmeğinde bu oran %13 civarındadır. Beslenme uzmanları alınan liflerin gün içinde 30 gramı geçmesi sonucu anemi- kansızlık görülebileceğini bildirmiştir. Bu nedenle kepekli ekmek yerine tam tahıllı ekmek satın almaya dikkat edilmelidir.

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın