Süte Uygulanan Testler ve Sütte Antibiyotik Kalıntısı

İnsanların sağlıklı ve dengeli beslenebilmeleri için temel olarak tüketmeleri gereken gıdalar içerisinde yer alan süt ve süt ürünleri, bileşimi nedeniyle bozulmaya en müsait gıda maddelerindendir. Uygun olmayan üretim ve depolama şartları, yüksek besin değeri nedeniyle sütü bozulmaya ve bakteri gelişimine uygun hale getirir.


Kaliteli ürün elde edebilmek için kaliteli hammadde kullanılması gereklidir. Düşük kaliteli bir hammaddeden yüksek kaliteli bir ürün elde etmek olanaksızdır. Bu yüzden hayvan bakıcısından üreticiye, üreticiden de tüketiciye kadar üretimin çeşitli aşamalarında gerekli test ve kalite kontrolün yapılması kaliteli bir ürün elde etmeye olanak sağlayacaktır.

İşletmelere gelen sütler kontrol edilerek, çok düşük kaliteli ise geri gönderilir ve kalanlar işlenecek ürün için kalitesine göre ayrılır. Süte uygulanan testler başlıca olarak duyusal testler, alkol testi, özgül ağırlık ve yağ tespiti, bakteri sayımı, asitlik, inhibitör madde (antibiyotik, deterjan kalıntısı vb) aranması ve mastitis testleridir.

Sütte Antibiyotik Kalıntısı

Hayvanlarda antibiyotik mastitis, diare, zatürre ve enterit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca sağlıklı hayvana antibiyotik verildiğinde büyüme hızı artar ve yem veriminde %15’e kadar artış sağlanır. Kullanılan antibiyotik süt veren hayvanlarda kan yoluyla süte geçer. Antibiyotik içeren ilaçlarda, ilacın hayvanların vücudundan atılım süreleri bulunmaktadır. Bu süre içerisinde sağılan sütlerde antibiyotik kalıntısı bulunması sebebiyle bu sütlerin kullanılmaması gerekmektedir.

Sütte Antibiyotik Kalıntısının Olumsuz Etkileri

  • Antibiyotik içeren sütlerden peynir, yoğurt gibi fermente ürünler elde edilemez. Çünkü fermantasyon yaparak ürün oluşumunu sağlayan bakteriler antibiyotikli ortamda gelişemez.
  • Proses düzgün ilerleyemediği için düşük kaliteli ürün elde edilir ya da ürün kayıpları meydana gelir.
  • Antibiyotikli süt tüketen bireylerin vücutlarında bulunan mikroorganizmalar direnç kazanabilir. Birey hasta olduğunda antibiyotikle tedavisi zorlaşabilir.
  • Antibiyotiğe karşı direnç, mikroorganizmaların genetik materyalinde taşındığı için sonraki nesillere taşınabilir. Kalıtsal kazanılmış dirençli mikroorganizma popülasyonları oluşabilir.
  • Bazı antibiyotik kalıntılarına alerjisi olan insanlarda, antibiyotikli süt tüketmeleri durumunda alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Sütte Antibiyotik Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

Pastörize ve herhangi bir işlem uygulanmamış sütten yoğurt ve peynir yapılamaz. Antibiyotikli ortamda fermantasyon olamayacağı için istenen yoğurt kıvamı oluşmaz ve cıvık bir ürün elde edilir. Sterilize sütten yoğurt yapılamadığı için antibiyotik kalıntısı olup olmadığı anlaşılamaz.

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın