Starbucks Frappuccino’da Kullanıldığı İddia Edilen Cochineal Böceği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Dünyanın en büyük kahve şirketlerinden Starbucks’ta frappuccino adlı içeceğin renklendirilmesinde kırmızı böcek kullanıldığı ortaya çıktı.” ???

Medyada çıkan haberlerde, ürünün içine böcek katılıyormuş gibi bir izlenim verilmektedir. Bu durumda konu hakkında bilgisi olmayan tüketicilerin gıdanın içinde böcek olduğunu düşünmeleri gayet normaldir. Ürünün içeriğine böcek değil, böcekten ekstrakte edilen, FDA tarafından zararsızlığı onaylanmış bir katkı maddesi kullanılmaktadır. Medyada daha fazla okunmak, takip edilmek için yapılan bu tür laf cambazlıkları insanların yanlış bilgilerle dolup taşmasına neden olmaktadır. Gıda gibi hassas bir konuda yazılan yazılar yeterli araştırma yapılmadan, yetersiz bilgiye sahip kişiler tarafından hazırlanmamalıdır.

Hayvansal ürün tüketmeyen kişiler için firma tarafından hayvansal kaynaklı katkı maddesi kullanılan ürünler hakkında bilgilendirme yapılmalıdır. Katkı maddelerinin FDA tarafından kullanımı onaylanmış ve kullanım limitleri belirlenmiştir. Katkı maddesi kullanan firmaların kullandıkları maddeyi/ maddeleri ve miktarını belirtmelidirler.

Koşnil – Karmen – Karminik Asit (Cochineal) Nedir?

Cochineal (Dactylopius coccus), Dactylopiidae ailesine mensup, Meksika, Bolivya, Şili, Kanarya Adaları ve Peru’da yaşayan bir böcek türüdür. Farklı kaktüsler üzerinde asalak olarak yaşamını sürdürür.

Cochineal böceği ilk olarak Aztekler tarafından kırmızı renk elde etmek için kullanılmıştır. Avrupa’da 16. yüzyıldan itibaren gıda, tekstil ve kozmetik sanayinde kullanımı yaygınlaşmıştır.

Koşnil ( E120 ), ismini aldığı Cochineal böceğinden elde edilen kırmızı renkli doğal bir katkı maddesidir. Karmen ve karminik asit de denmektedir.

  • Doğal bir maddedir.
  • Toksik ya da kanserojen etkisi yoktur.
  • Yalnız çok hassas bireylerde anafilaktik şok tepkisine sebep olabilir.
  • Gıdalarda, tekstil ürünlerinde, kozmetik ürünlerinde, ilaçlarda ve boyacılıkta kullanılmaktadır.

Koşnil maddesi kırmızı etlerde, deniz ürünlerinde, işlenmiş kümes hayvanlarında, meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, jelatinli tatlılarda, pasta ve fırıncılık ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde ve süt ürünlerinde doğal renklendirici olarak bulunabilir.

Böceklerden ekstrakte edildiği için, etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejetaryenler, yalnızca et yemeyen vejetaryenler ve bazı din grupları tarafından tüketilmek istenmediği için ürün etiketinde belirtilmelidir.

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın