Şehir Hatları 8 Mayıs’ta Kadın Kanserleri İçin Seferde!

Bugün Kadıköy-Beşiktaş vapur hattını kullanan yolcular büyük ve güzel bir şok yaşadı. Pembe Hanım Derneği ve Meme Sağlığı Derneği (Memeder), 8 Mayıs Dünya Over (Yumurtalık) Kanseri Günü ve aynı zamanda o hafta sonu Anneler Günü olması sebebiyle, “Şehir Hatları 8 Mayıs’ta, Kadın Kanserleri İçin Seferde” sloganıyla kadınlara yönelik bir farkındalık çalışması gerçekleştirdi.

memeder_logo 379549_263572333694717_100001258571893_886140_410751196_n-1

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk başta her şey normaldi. Her zamanki gibi Beşiktaş’tan Kadıköy’e geçmek için Barbaros Hayrettin Paşa iskelesine gidiyorsunuz. Akbilinizi bastıktan sonra içeri giriyorsunuz. İki kişi stant açmış, insanlara kağıtlar veriyorlar. Siz de geçerken alıyorsunuz. Hmm kadın kanserleriyle ilgili bir şeymiş. Belki okuyorsunuz belki okumuyorsunuz. Vapur geldiğinde yerinizi alıyorsunuz ve vapur hareket ediyor. Biraz sonra 2 adam çıkıp bağırmaya başlıyorlar: ‘Beşiktaş Kadıköy Beşiktaş Kadıköy!’ Orada bir yerden bir bayan çıkıyor şarkı söylemeye başlıyor. Kişiler çoğalıyor, herkes şaşkın. Bazılara şarkılara eşlik etmek için alkış tutuyor. Anneler gününde annemize vereceğimiz en güzel hediyenin sağlık olduğunu söylüyorlar. Daha büyük bir hediye olabilir mi gerçekten? Daha sonra bir güvenlik görevlisi -oyunun bir parçası olarak tabi- geliyor, ‘Size mi kaldı, yok mu bunun için dernekler?’ diyor. Kişiler daha da çoğalıyor. ‘Pembe Hanım- Memeder- Pembe Hanım- Memeder!’

568357

Dünya çapında her yıl yaklaşık 250.000 kadına over (yumurtalık) kanseri teşhisi konulmakta ve teşhis alan 140.000 kadın yaşamını yitirmektedir. Meme kanseri ise,  Türkiye’de ve tüm dünyada kadınlarda  en sık görülen ve en sık kanserden ölüm nedeni olan kanserdir. Türkiye’de meme kanseri sıklığı son 20 yılda 2 katından fazla artmıştır. Diğer yandan erken tanı ile %100 sağkalım ve memeyi kurtarma şansı olmaktadır.

Toplum olarak iş yapamayacak hale gelmeden doktora gitmeyiz. Göğüs mü? Aa ayıp olur gidilir mi doktora bunun için? Ya da en komik bahane ‘Kontrol diye gidersin hastalık çıkar şimdi gerek yok.’ Bu nedenle böyle projeleri desteklemek çok önemli.

nwOAa_memeder-cek-pembeyi-cekpembeyi-etkinligi-meme-kanseri-farkindaligi-kampanyasi-kurdela

Pembe Hanım Derneği ve Meme Sağlığı Derneği’nin gerçekleştirdiği bu projeye Zarakol Dijital İletişim Hizmetleri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları Genel Müdürlüğü destek veriyor. Umarım bu projeler gerçekten yankı bulur ve erken tanı ile çok daha fazla kişinin hayatı kurtulur. Bilinçlenmek için böyle projelere çok ihtiyacımız var. Emeğinize sağlık..

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın