“Rekabet” Müşteri İlişkilerini Geliştirmeli.

Günümüz dünyasında tüm alanlarda rekabet artıyor. Bunun nedenleri arasında teknoloji kullanımının artması, iletişimin hızlanması ve orta gelir kategorisindeki insanların artması (=girişimciliğin artması) gösterilebilir.

Rekabetin artması müşteri açısından oldukça iyi bir durum olsa da markalar açısından aynı şeyi söylemek zor. Artan rekabet ve hızlanan iletişim ile markaların büyük bir kısmı değişime ayak uyduramayarak iflas ediyor.

Abstract Diagram

Eski ve yeni zamanı karşılaştıracak olursak;

Eski zamanlarda;

  • Marka sayısı az, ürün çeşidi az
  • İletişim yavaş (İnsanlar kendilerinden uzak bir yerde olan markadan haberdar değil, haberdar olsa da satın alım yapması zor)
  • Müşteriler markalar hakkında çok fazla bilgi sahibi değil

Bu 3 maddeyi göz önüne alırsak eskiden markalar belirli müşteri kitlesine sahipti. Müşteriler mutlu ya da mutsuz olması çok önemli değildi, insanlar satın alım yapmak zorundaydı. Çünkü rakip yoktu ya da azdı. Ve markalar yeni müşteriler kazanmak için çalışıyordu.

Günümüzde;

  • Marka sayısı fazla, ürün çeşidi fazla
  • İletişim hızlı (Çin’den dahi ürün sipariş edebilirsiniz, ürün belirli bir süre alsa da kargoyla size ulaşıyor.)
  • Müşteriler markalar hakkında çok fazla bilgiye sahip (forumlar, sözlükler, sosyal ağlar vb.)

Günümüzün bu 3 maddesini göz önüne alırsak, markaların yeni müşteri kazanmaktan ziyade müşteri kaybetmemeye odaklanmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Rekabet fazla olduğu için müşterilerin daha iyi hizmet aldıkları markaya geçiş yapması çok olası.

11111

Şu an hala bir çok marka yeni müşteri kazanmaya daha fazla önem veriyor. Ancak sonrasında gösterilen müşteri ilişkileri yönetiminin kötü olması nedeniyle sadece o müşteriyi değil, bir çok müşterilerini kaybediyorlar. Çünkü internet sayesinde iletişim çok hızlı ve bir markayı karalamak da bir o kadar kolay.

 

Sonuç olarak günümüz şartlarında markaların “müşteri memnuniyetine” en büyük önemi vermesi ve var olan müşterilerini elde tutması gerektiğini söyleyebiliriz.

Rekabetin kalbi ve ruhu, müşterileri cezbetmeyi bilmektedir. Donald E. Peterson

 

 

 

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.
No comments yet.

Bir Cevap Yazın