Markalar Akılda Kalıcılıklarını Nasıl Artırabilirler?

Sektörlerde artan marka ve ürün sayısı ile birlikte markaların akılda kalma oranları gün geçtikçe azalıyor. Martin Lindstrom’un buy.ology kitabında verdiği bilgilere göre; 1965 yılından 2007 yılına kadar olan dönemde, reklamların hatırlanma oranının % 34′ten % 2′ye düştü (Kaynak: Nielsen, buy.ology). Bu nedenle markalar hatırlanan tarafta olabilmek için farklı çalışmalar yapmak zorunda. Buna, markanın bir sesi, şekli, rengi, kokuyu, kişiyi ya da müziği sahiplenmesini örnek gösterebiliriz.

111

 

Markalar genel olarak sahiplenme konusunda en fazla renkleri tercih ediyor. Yapılan çalışmalar sonucunda marka o renk ile özdeşleşiyor ve rengi gördüğünüzde markanın ismini size birinin söylemesine gerek bile kalmıyor. Çünkü temsil ettiği markayı hatırlıyorsunuz. Hadi bir uygulama yapalım. Banka sektörünü düşündüğünüzde aşağıdaki renkler size hangi markayı hatırlatıyor?

……1……   Kırmızı

……2……   Lacivert

……3……   Yeşil

……4……   Sarı

akbank

 

Markanın akılda kalıcılığı sağlamak için tercih ettiği yöntemlerden biri de slogan oluşturmaktır. O sloganın akılda kalması, markayla bütünleşmesi ve duyulduğunda markayı hatırlatması gerekir. Başarılı sloganlar bunu çok güzel bir şekilde sağlar. Aşağıdaki sözcüklere bir bakalım, size hangi markayı hatırlatıyor?

……5……  Sıfırla

……6……  Yaşatır seni

……7……  Hayat paylaşınca güzel

……8……  Kirlenmek güzeldir

……9……  Ne varsa sende var

hayat_paylasinca_guzel_

 

İnsanların sevdiği ve ilgi duyduğu ünlüler, markaların akılda kalıcılığını artırma konusunda oldukça başarılı. Marka ile çalışan kişi, yeterli pazarlama ve reklam çalışmaları yapıldığı takdirde o markanın temsilcisi olabiliyor. Fakat bir ünlünün, birden fazla markanın reklamında oynaması durumunda, baskın marka haricindekilerin akılda kalıcılığının azaldığını düşünüyorum. Bu konuyu ayrı bir yazıda incelemek gerekir, ancak şimdi konumuza dönelim. Aşağıdaki kişiler size hangi markaları hatırlatıyor?

……10……   Cem Yılmaz

……11……   Beyazıt Öztürk

……12……   Kıvanç Tatlıtuğ

……13……   Şafak Sezer

robinson-crusoe-cuma

 

İnsanların karar alma mekanizmasında duyguların önemli yer tuttuğunu “Bir Ritüel Hikayesi…“ isimli yazımda belirtmiştim. Markalar bu nedenle duygulara yoğunlaşarak da akılda kalıcılığı sağlayabilirler. Bunun sonucunda da bir duyguyu markayla özdeşleştirip hatırlayabiliriz. Peki aşağıdaki duygular size hangi markaları hatırlatıyor?

……14……  Mutluluk (Gıda sektörü)

……15……  Güven (Otomotiv sektörü)

 

Müzik ve ses de markanın akılda kalıcılığını etkileyen bir başka unsur. Reklam müzikleri çoğu zaman günlük hayatta da dilimize dolanır. Aşağıdaki örnekleri okurken bile ritimleriyle söylediğinizi düşünüyorum. Ya da ben öyle yapıyorum. Aşağıdaki sözcükler size hangi markayı hatırlatıyor?

……16……  Mutluluk denince akla

……17……  Pıssssssss (kapak açma sesi olarak düşünün)

……18……  Çocuk da yaparım kariyer de

……19……  Aşkımla erir misin

……20……  Büyüdüm büyüdüm

hqdefault

 

Eminim boşluk doldurmaların bir çoğunu tahmin etmişsinizdir. (Boşluklardaki marka isimlerini alt bölümde bulabilirsiniz.)

Sonuç olarak bu örneklerden de anlayacağımız üzere; markaların, daha fazla hatırlanabilmesi için günlük hayattan bir şeyleri sahiplenmesinin iyi bir strateji olduğunu düşünüyorum.

Numaralandırılmış markalar:

 1.  Akbank
 2.  Türkiye İş Bankası
 3.  Garanti
 4.  VakıfBank
 5.  Coca Cola Zero
 6.  Pepsi
 7.  Turkcell
 8.  Omo
 9.  Tefal
 10.  Türk Telekom-  Türkiye İş Bankası
 11.  DenizBank
 12.  Mavi Jeans
 13.  Vodafone
 14.  Coca Cola
 15.  Toyota
 16.  Eti
 17.  Coca Cola
 18.  Orkid
 19.  Cornetto
 20.  Pınar

 

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın