Marka Algısı Dedikleri…

Günümüzde her ürün kategorisinde oldukça fazla marka var ve bu markalar sürekli yeni ürünler geliştiriyor. Bir ürün satın almak isteyen kişinin önüne çok fazla seçenek çıkması karar aşamasını güçleştiriyor. Bunun sonucu olarak, karar aşamasında müşterinin listesinde üst sıralara çıkmak önem kazanıyor.

Siz müşteriye başkalarından farklı ne sunuyorsunuz?  Daha 4 ay önce aldığı telefonu bozulmamasına rağmen bırakıp yeni modelini alır mı, tükettiği sütten memnunsa neden başka markaya geçme ihtiyacı duysun ya da oturma grubu gibi uzun süre değiştirilmeyen bir ürün alacağı zaman sizi seçmesini nasıl sağlarsınız?

GettyImages_88008809
“Ama bizim telefona bir özellik ekledik bir görsen. Bizim sütümüz hepsinden daha kaliteli, çok iyi teknikler kullandık. Uzay standartlarında oturma grubu yaptık ha uzaya gitmişsin ha bizim koltukta oturmuşsun öyle bir şey.”

Peki bu yaptıklarınızı 1 ay sonra başka bir marka yapamaz mı? Hem de daha ucuza..

İşte burada devreye “marka algısı” dediğimiz olgu giriyor. İnsanlar aslında sizin ürününüzü değil, ürünü aldıktan sonra insanlara katacağınız değeri satın alıyorlar. Aşağıdaki 2 örneğe bir bakalım:

1. “Yeni bir telefon aldım. Markası çok duyulmamış ama çok iyi özellikleri var, şöyle resim çekiyor, böyle uygulaması var, fena hafızası var, ohoo daha neleri var.”

2. “iPhone 5 aldım.”

Siz bunları duyduğunuzda 2. seçenek mi dikkatinizi çekiyor? Belki de ilk seçenekteki telefonun özellikleri iPhone 5 ‘in özelliklerinden çok daha iyi. Ama iPhone bizde öyle bir algı bırakmış ki, bir çok insan ona sahip olmanın statü yükselmesi gibi olduğunu düşünüyor. Bu nedenle telefon alamaya karar verdiğimizde iPhone üst sıralara çıkıyor. “Marka algısı” dediğimiz, işte bu 2 örneğe karşı, sizde oluşan düşünce farkı.

BuildingYourBusinessBrand2

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.
No comments yet.

Bir Cevap Yazın