İndirim Var!

Son yılların artan trendi fırsat siteleri! Son müşteri tarafında fırsat sitelerine olan ilginin artması markaların da bu alana daha fazla yönelmesine yol açtı. Ancak fırsat siteleri ve benzeri konseptlerin markalar açısından uzun vadede verimli bir uygulama olduğunu düşünmüyorum.

VavoonDiscounts01

Markaların fırsat sitelerine girme nedenlerinden en önemlileri;

- Ellerinde kalan stokları eritmek

- Ciro yapmak

- Yeni müşteri çekmek

Bu kısma bakarsak hoş gözüküyor ancak bir de şu açıdan bakalım;

- Olağan müşterilerinize aldıkları ürünleri aslında daha ucuza alabileceklerini gösteriyorsunuz. (Yani sizi kazıklıyoruza gelebiliyor durum.)

- Çektiğiniz yeni müşteriler sizin düşük fiyatınıza daha çok bağımlı oluyorlar. (Ürününüzü sevseler de fiyat onlar için daha önemli bir konu olabilir.)

prix-discount

Bunları göz önüne aldığımızda markaların bu tarz yatırımları uzun vadede satışları düşürebileceği gibi marka imajına da zarar verebilir. Mesela bir ürünü düşük fiyatlı alan kişi daha sonra aynı ürünü yüksek fiyattan almak istemeyebilir.
Sonuç olarak belirli bir imaja sahip markalar için fırsat sitelerine yatırım yapmayı doğru bulmuyorum. (Küçük markalar için iyi bir fırsat olabilir ancak bunu ayrı bir blog yazısında incelemek gerekir.)

 

 

 

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın