Gözlemek Gerek

Tüketici davranışlarının ne kadar hızlı değiştiğinin farkında mısınız? Birer tüketici olarak, birkaç yıl öncesine göre bile kendinizde bu değişikliği fark edebilirsiniz. Markalar arttı, ürünler arttı, ihtiyaçlar farklılaştı. Ve bizim davranışlarımız değişti. Pazarlamacılar, bu değişimi en yakından gözlemlemesi ve uyum sağlaması gerekenlerin başında geliyor.

Searching for a Niche Group - Magnifying Glass

Bir pazarlamacının en önemli özelliklerinden biri gözlem yeteneği olmalıdır. Bu kişilerin, değişimi takip etmesi, uyum sağlaması ve tüketici davranışı değişimlerini fark etmesi gerekir. Bu farkındalığın oluşması için ise pazarlamacı sadece tüketici araştırmaları ile yetinmemeli, müşterilerin satın alım süreçlerinin de içinde olmalıdır.

Tüketicinin ürününüzü ne zaman, nerede, nasıl satın aldığı gözlemlemelisiniz. Bunun için marketler, mağazalar, pastaneler, kısacası ürününüzün satıldığı her yer gözlem için ideal yerlerdir. Tüketici ürününüzü seçerken tereddüt yaşıyor mu, tereddüt edip sonuçta sizin ürününüzü mü başka ürünü mü satın alıyor ya da almaktan vaz mı geçiyor?

Bu tür gözlemler sonucu elde edilen verileri, hedef kitle analizleriyle karşılaştırın, harmanlayın.Yerinde gözlem yapmak görmediğinizi gördürür, düşünmediğinizi düşündürür. Ve ardından daha efektif çalışmalara imza atmanıza yardımcı olur.

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın