Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) Nedir?

Biyoteknoloji “canlı organizmaları ya da bunlardan elde edilen ürünleri kullanarak yeni ürün ve hizmetlerin üretilmesi” olarak tanımlanabilir. Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO), bir genin bir organizmadan diğerine aktarılmasıyla ya da organizmanın gen diziliminin değiştirilmesiyle organizmada bulunmayan bir özelliğin ona kazandırılması sonucu oluşan ürünlerdir. Bu teknolojiye rekombinant DNA teknolojisi denir. Bu organizmalara aktarılan genler ise transgen olarak ifade edilir.

Genetik yapısı değiştirilmiş organizmalar bitkiler, hayvanlar ve mikroorganizmalar olarak üç ana grupta incelenmektedir.

Bitkilerde gen aktarımı virüs, fungus, bakteri ve bitki parazitlerine karşı direnç kazandırılması, herbisit ve böceklere karşı dayanıklılık kazandırılması, çevresel şartlara toleranslı olması, besinsel özelliklerin ve ürün miktarının geliştirilmesi, ilaç üretimi gibi nedenlerle yapılmaktadır.

Genetiği değiştirilmiş mikroorganizmalar, mikroorganizma kökenli olmayan proteinleri üretmek için rutin olarak kullanılmaktadır. Sağlık sektöründe, şeker hastalarının kullandığı insülinin tamamı, test kitlerinin, kanser ilaçlarının, aşıların ve antibiyotiklerin önemli bir bölümü genetiği değiştirilmiş organizmalardan üretilmektedir. Ayrıca mikroorganizmalar ekmek, bira, peynir, bağcılık ürünleri vb. çeşitli üretimlerde, enzim ve gıda katkı maddesi olarak aminoasit elde etmek için kullanılmaktadır. Yine bu organizmalar özellikle çevre sektöründe biyolojik temizleme (biyoremediasyon) ve koruma çalışmalarında uygulama alanı bulmuştur.

Hayvanlarda ise insan terapötik proteinlerin üretimi, organ ve doku nakilleri, insan sütüne benzer inek sütü yapımı, et, süt üretim artışı, hastalık direnci amaçlanmaktadır.

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın