Gen Transferinin Aşamaları

DNA Ekstraksiyonu

İstenilen özellik bulunan organizmanın tüm DNA’sı ekstrakte edilir.

Tek Bir Genin Klonlanması

Ekstrakte edilen DNA içerisindeki istenen genin yeri tespit edilir ve kopyalama işlemi gerçekleştirilir.

Genin Dizayn Edilmesi

İlgili gen kopyalandıktan sonra bitki içerisinde eksprese olabilmesi için modifiye edilir.

Transformasyon

Genin modifiye edilmesinden sonra, çeşitli transformasyon metodlarından bir tanesi  kullanılarak, kopyalanmış yeni genler, bitki hücrelerine aktarılır.

Geri Çaprazlama

Bu yöntem ile yüksek verimli transgenik yeni hatlar elde edilmeye çalışılır.

ÖRNEKLER

İlk transgenik ürün bitkisi olan uzun raf ömürlü domates FlavrSavr adı ile 1996 yılında pazara sürülmüştür. Bunu gen aktarılmış soya, mısır, pamuk, kolza ve patates bitkileri izlemiştir. 1996 yılından itibaren transgenik ürünlerin ekim alanları hızla artmış ve 2009 yılında 134 milyon hektara ulaşmıştır.

Altın Pirinç

Fotosentez için gerekli bir pigment olan beta karoten, pirinç bitkisinin yeşil dokusunda bulunmaktadır fakat tohum fotosentez yapmadığı için bu dokularda genellikle bulunmamaktadır. Tohum hücrelerinin beta karoten üretmesi için pirinç bitkisinin genomuna, beta karoten sentezinde anahtar enzimlerden sorumlu olan üç gen aktarılmıştır. Gen aktarımlı bu pirincin taneleri parlak sarı-yeşil renkte olduğu içinde bu ürüne “altın pirinç” adı verilmiştir.

Antitrombin III

Genetiği değiştirilmiş çiftlik hayvanlarında üretilen ürünlerin bir örneği antitrombin III (ATIII)’ dür. AT-III’ün normal düzeyi kan pıhtılaşmasını kontrol altında tutmaktadır. AT-III eksik hastalar, yetişkinliğin erken dönemlerinde tromboembolik sorunlara sahip olabilmektedirler. Böyle hastalarda terapötik AT-III sağlanması pıhtılaşma riskini azaltabilir.

Bt Mısır

1902 yılında Japonya’da keşfedilen gram pozitif bir bakteri (Bacillus thuringiensis)’nin sahip

olduğu bir genin (Bt) bazı böceklere karşı doğal olarak dayanıklılık sağladığı belirlenmiştir. Bu gen daha sonra kültür bitkilerine transfer edilerek, kültür bitkilerinin çeşitli böceklere karşı dirençlerinin artırılması hedeflenmiştir.

Ayrıca; kutuplarda yaşayan bir tür balıktan izole edilen bitki dokularında donmayı engelleyen anti-freeze  geni domates ve çilek gibi bitkilere aktarılarak soğuğa dirençli genetiği değiştirilmiş  domatesler ve çilekler  üretilmek istenmekte ve geliştirilme aşamasındadır.

Avusturalya’da  hayvanın yemden yararlanma kabiliyeti ve et verimi arttırılıan  Bresatec domuzları  geliştirilmiştir.

ABD’de  okyanus yayın balığının antifreeze protein geni aktarılmış, kısa sürede büyüyen AquAdvantage somon balıkları geliştirilmiştir.

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın