En İyi At Arabası Dahi, Otomobili Geçemez.

Apple ve iPhone, Steve Jobs’un ölümünden sonra duraklama devresine girmiş durumda. Bunun bir çok nedeni olsa da ben en önemlilerinden birinin üzerinde durmak istiyorum.

blue-fish-goldfish

En baştan başlarsak; iPhone’un dünya çapında çığır açmasının nedeni o zamana kadar benzer bir ürünün yaratılmamış olmasıydı. O zaman pazarın büyük bir bölümünü elinde bulunduran Nokia, ironik bir şekilde en büyük Ar-Ge yatırımı yapan telefon şirketiydi.

Bence Nokia o zaman neyi yanlış yapıyorsa, Apple şu an aynı yanlışı yapıyor.

Nokia’nın yanlışı uzun yıllar boyunca aynı işletim sistemini devam ettirmesi ve ürünün belirli yapısını sabit tutarak basit geliştirmeler yapmasıydı. Ürün geliştirirken hatırlanması gereken en iyi örneklerden biri: En iyi at arabası dahi, otomobili geçemez. Sonuç olarak bu gelişmeler kullanıcıların büyük bir bölümünü tatmin etmedi.

Oysa ki Nokia’nın aksine Apple, iPhone ile yeni bir işletim sistemine sahip, daha büyük ekranlı, internete daha hızlı girebilen ve bir çok farklı özelliği içinde barındıran bir telefon yarattı.

Apple-Hd

Günümüze gelecek olursak; Apple son iPhone versiyonlarında kullanıcıların çoğunu tatmin edecek yeterlilikte yeni özellikler ortaya koyamadı. Hatta iPad Mini’nin sadece ekran olarak fark yarattığını düşününce oldukça başarısız bir ürün geliştirme stratejisi uygulandığını söyleyebiliriz.

 

Sonuca bakacak olursak; Apple’ın en azından 2-3 yıl içerisinde Nokia gibi olabileceğini düşünmesem de stratejilerini değiştirmezlerse uzun vadede 2. bir Nokia vakası oluşturabileceğini düşünüyorum.

 

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.
No comments yet.

Bir Cevap Yazın