Dünya Diyabet Günü

Uluslar arası Diyabet Federasyonu (International Diabetes Federation) ve üye dernekler tarafından yönetilen Dünya Diyabet Günü her yıl 14 Kasım’da kutlanmaktadır. Federasyon dünya çapında milyonlarca insanda farkındalık oluşturmak amacıyla yönetilmektedir.

Dünya Diyabet Günü, sağlık sorunlarının gittikçe artmasının oluşturduğu endişe ile 1991 yılında Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization) tarafından oluşturuldu. 2007 yılında 61/225 Birleşmiş Milletler Kararı ile resmi bir Birleşmiş Milletler Günü oldu. Kampanya diyabetin önemine dikkat çeker, ve dünya çapında diyabet konusunda kamuya ışık tutar.

Dünya Diyabet Günü, belirli dönemlerde Uluslar arası Diyabet Federasyonu tarafından seçilen bir tema ile küresel diyabet toplumunun sorunlarını çözmeyi amaçlar. Temalı kampanyalar tüm yıl devam ederken, Dünya Diyabet Günü insülini keşfeden Frederick Banting’in doğumgünü 14 Kasım’da kutlanır.

2009–2013 dönemi Dünya Diyabet Günü teması Diyabet Eğitimi ve Önlenmesi (Diabetes Education and Prevention).
Birleşmiş Milletler tarafından tüm ülkelerde Dünya Diyabet Günü logosu “Mavi Halka” olarak kabul edildi. Mavi renk umudu, halka ise birliği temsil ediyor.
Dünyadaki önemli ülke sembolleri ve yapılar Dünya Diyabet Günü için maviye bürünüyor. İngiltere’de Bing Bang, Amerika’da Empire State, Avustralya’da Opera Binası mavi ışıkla ışıklandırılıyor.
Bu yıl ülkemizin sembolü olan Boğaz Köprüsü ve Kız Kulesi de mavi renge bürünerek diyabet hastalarının umudu oldu.

2012 Dünya Diyabet Günü için hazırlanan video:
http://www.idf.org/worlddiabetesday/2012/diabetes-protect-our-future

Diyabet hastalarına umut olmak için daha çok bilinçlenmeliyiz, bilinçlendirmeliyiz.

About Nurdan Tanrıver

Pazarlama alanına ilgi duyan bir Gıda Mühendisi adayıyım. Hakkımda ayrıntılı bilgi için Ben Kimim bölümüne bakabilirsiniz.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın